Aminokwasy Suplementy

Aminokwasy suplementy

ODPOWIEDNIA SUPLEMENTACJA DLA SPORTOWCÓW

Droga do idealnej sylwetki nigdy nie jest prosta. Na przeszkodzie stoi nie tylko coraz intensywniejszy trening czy restrykcyjna dieta, ale też możliwości samego ciała. W końcu każdy trening kosztuje, mięśnie potrzebują czasu na regenerację, a zwykła dieta nie wystarczy, żeby zaspokoić coraz większe zapotrzebowanie na niektóre składniki - z aminokwasami na czele. Dlatego też każda pomoc "z zewnątrz", będzie dla Twojego organizmu dodatkowym kopem, który pomoże łamać kolejne bariery. Efektem tych działań może być pięknie wyrzeźbiona i dopracowana sylwetka, więc chyba warto, prawda?

Wśród aminokwasów największą popularnością się BCAA. Czym one właściwie są? Mówiąc najprościej, aminokwasy BCAA to aminokwasy egzogenne. Oznacza to, że organizm nie produkuje ich samodzielnie i należy je uzupełniać we własnym zakresie. Mowa tutaj o leucynie, izoleucynie oraz walinie. Wspomniane składniki nie tylko wzmacniają działanie insuliny, ale też stanowią alternatywne źródło energii i biorą udział w syntezie białek. Wszystko to sprawia, że BCAA to wybór dla sportowców. Najbardziej skorzystają ci, którzy trenują siłowo, ponieważ BCAA rozkłada się bezpośrednio w mięśniach.

Trzeba jednak zaznaczyć, że takie produkty mają jakiekolwiek zastosowanie tylko wśród sportowców. Bez zbilansowanej diety i cyklicznych treningów nie ma co liczyć na efekty - nic nie przychodzi samo, zwłaszcza mięśnie. Stosowanie aminokwasów musi przebiegać z głową. Dlatego też zawsze zapoznawaj się z etykietą i postępuj zgodnie z instrukcjami. W innym przypadku nawet najlepsze produkty nie będą w stanie zagwarantować efektów.

BCAA, A BUDOWANIE MIĘŚNI

BCAA należą do aminokwasów rozgałęzionych, a te mają zapobiegać nadmiernemu zużywaniu białka w kontekście źródła energii. Co więcej, stanowią one ok. 1/4 wszystkich aminokwasów, które występują w białkach mięśniowych. Można więc wywnioskować, że izoleucyna, leucyna i walina są niezbędne dla sportowców, którzy spędzają na siłowni długie godziny w ciągu tygodnia. Jest tak, ponieważ stosowanie aminokwasów rozgałęzionych pozwala wykorzystywać białko do celów budulcowych, czyli takich, na których każdemu zależy.

Musisz bowiem wiedzieć, że białko nie zawsze jest wykorzystywane do budowania mięśni. Podczas intensywnego treningu, kiedy Twoje zasoby energii się kończą, białko zaczyna je uzupełniać. W efekcie możesz sobie pozwolić na dodatkowe serie, jednak nie przełożą się one na Twoje mięśnie, ponieważ białko, które miałoby spowodować przyrost masy mięśniowej, zostało właśnie zużyte do zaopatrzenia Cię w dodatkową energię.

Wygląda to tak, że podczas intensywnych ćwiczeń organizm zdobywa energię poprzez katabolizm między innymi omawianych aminokwasów. Aminokwasy rozgałęzione są rozkładane na szkielet węglowy oraz grupę aminową. W tej reakcji mogą wziąć udział aminokwasy, które dostarczysz z zewnątrz. Ochronisz w ten sposób pokłady, które spoczywają w mięśniach, co oczywiście przełoży się na wykorzystanie ich w celach budulcowych. Teraz już wiesz, dlaczego intensywne treningi nie zawsze przekładają się na idealną sylwetkę? Bez obaw, ciągle możesz wszystko naprawić, wystarczy odpowiednia suplementacja.

FUNKCJE AMINOKWASÓW BCAA W TWOIM ORGANIZMIE

O najważniejszych funkcjach już wspominaliśmy - hamowaniu katabolizmu i przyśpieszaniu anabolizmu. Musisz jednak wiedzieć, że aminokwasy dają znacznie więcej. Przekłada się to nie tylko na treningi, ale też samopoczucie. W jaki sposób? Chociażby poprzez zwiększenie wytrzymałości mięśni. To oczywiście łączy się z wyżej wymienionymi zaletami, jednak warto o tym przypominać - stosowanie dobrych suplementów BCAA wspomaga pracę i zwiększa wytrzymałość, jeśli chodzi o mięśnie.

Warto także wspomnieć o tym, że aminokwasy egzogenne mają realny wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej. Docenią to zarówno ci, którzy myślą o suchej masie mięśniowej, jak i ci, którzy są obecnie na redukcji. Ponadto udowodniono, że regularne przyjmowanie aminokwasów egzogennych wpływa na aktywność neuroprzekaźników oraz potwierdzono, że stymulują system nerwowy, co przekłada się na zmniejszone odczuwanie bólu przy maksymalnym obciążeniu ciała. Chociaż nigdy nie polecamy "iść na maksa" oraz przestrzegamy przed zbyt intensywnymi treningami, to doskonale wiemy, że mało kto myśli o tym podczas treningu. Dlatego też warto zaznaczyć, że nasze produkty mogą pomóc uśmierzyć ból, który zna każdy, kto spędził trochę czasu na siłowni.

JAK STOSOWAĆ BCAA?

Pierwszym pytaniem, które zadają początkujący sportowcy, jest czas przyjmowania suplementu. Bez wątpienia najlepszą decyzją będzie zażycie suplementu na godzinę przed treningiem. Drugą porcję można przyjąć 10-20 minut po treningu. Co z dniami bez siłowni? Wtedy najlepiej przyjąć BCAA rano lub wieczorem.

Drugim jest oczywiście dawkowanie. Przyjmuje się, że dzienna dawka powinna wynosić od 0,5 g do 1 g na 10 kg masy ciała. Oznacza to, że jeśli ważysz 80 kg, to Twoja dzienna porcja powinna wynosić od 4 do 8 gramów. Warto tutaj pamiętać, żeby nie przekraczać zalecanej dawki. Jeśli trenujesz mało, to zalecamy dolną granicę tej wartości. Wraz ze wzrostem intensywności i częstotliwości, można przesuwać się bliżej granicy 1 g.

CO ze skutkami ubocznymi? W tym przypadku możesz być spokojny, do tej pory nie wykazano żadnych negatywnych skutków ubocznych. Suplementy prowadzą do wydolniejszego odżywiania oraz regeneracji tkanki mięśniowej. Sprawa wygląda podobnie w kwestii przeciwwskazań. Tak naprawdę po BCAA nie powinni sięgać tylko i wyłącznie osoby z niewydolnością wątroby. W każdym innym przypadku odżywkę można przyjmować bez żadnych obaw.

CO TO GLUTAMINA?

Przede wszystkim to doskonałe źródło l-glutaminy, a ta przecież jest jednym z podstawowych aminokwasów, które w mięśniach pełnią funkcję głównego składnika budulcowego. Glutamina jest także aminokwasem endogennym, czyli takim, który organizm może syntetyzować samodzielnie. 70% przyjmowanej glutaminy jest syntetyzowana w organizmie - głównie w mięśniach, podczas gdy tylko 30% trafia do organizmu wraz z pożywieniem. Dlaczego ten aminokwas jest aż tak istotny dla Twojego treningu?

Nie tylko dlatego, że hamuje katabolizm powysiłkowy czy stymuluje procesy anaboliczne. Glutamina wspiera także odbudowę bariery jelitowej, układ odpornościowy oraz łagodzi stany zapalne. Dlatego też każdy powinien dbać o to, by tego aminokwasu nigdy nie zabrakło w diecie - zwłaszcza sportowca. Które produkty spożywcze zawierają białko złożone z l-glutaminy? Przede wszystkim jajka. Dobrze sprawdza się także wołowina oraz odtłuszczone mleko. Warto wspomnieć także o tofu, kukurydzy czy nawet o ryżu białym. Dostosowanie diety tak, by była bogata w te składniki, na pewno pomoże w codziennych treningach, ale wszystkie braki zawsze możesz uzupełnić odpowiednimi suplementami.

SPRAWDZONE AMINOKWASY Z OFERTY WARHOUSE

Już dawno potwierdzono, że aminokwasy są niezbędne dla sportowców, którzy skupiają się na mięśniach i treningach siłowych. Na siłowni natomiast zauważysz, że ci, którzy regularnie przyjmują BCAA, rzadziej skarżą się na różne bóle, a ich masa mięśniowa jest bardziej imponująca. Nie można jednak zapominać o znaczeniu odpowiedniej diety w tym wszystkim. Aminokwasy są jedynie dopełnieniem całości i tylko połączenie treningu z rozsądnym odżywianiem i sprawdzoną suplementacją zagwarantuje to, czego oczekujesz od swojego ciała.

Należy jednak pamiętać, żeby pozyskiwać suplementy i odżywki tylko i wyłącznie ze sprawdzonego źródła. Renomowane suplementy sprawdzonych producentów to oczywiście najlepszy wybór, a właśnie takie produkty znajdziesz w ofercie sklepu WarHouse. Przygotowaliśmy dla Ciebie topowy asortyment, który maksymalizuje efekty oraz zapewnia komfort i bezpieczeństwo podczas każdego treningu. Nasze aminokwasy to absolutny top i jesteśmy tego absolutnie pewni. Dlatego też w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości - napisz do nas. Wszystko wyjaśnimy, doradzimy najlepsze rozwiązanie i pomożemy wybrać najbardziej odpowiednie produkty.