Pasy Kulturystyczne

Pasy kulturystyczne na siłownię i nie tylko

Pas kulturystyczny to prawdziwy niezbędnik - wie to każdy, kto spędził wystarczająco dużo czasu na siłowni. Ten prosty - przypominający wyrośniętą wersję zwykłego pasa - dodatek, to świetne zabezpieczenie dla odcinka lędźwiowego. Jest niezastąpiony przy martwym ciągu i w zasadzie przy każdym ćwiczeniu siłowym. Dlatego też, jeśli siłownia nie jest Ci obca - powinieneś zdecydować się właśnie na coś takiego. Dzięki temu nie tylko się zabezpieczysz, ale też pozwolisz swoim mięśniom wykorzystać maksimum potencjału, dzięki czemu na pewno Twój trening będzie efektywniejszy.

Zanim jednak zaczniesz pracę na siłowni, warto wiedzieć, jak działa Twoje ciało podczas treningu. Przy dużych ciężarach mięśnie brzucha i pleców są niezwykle napięte - podkreślamy tutaj, że to właśnie one chronią odcinek lędźwiowy kręgosłupa podczas wysiłku. Jeśli to napięcie jest za duże, to dochodzi do wysunięcia dysku albo przepukliny. Gdzie w tym wszystkim jest pas kulturystyczny?

Skuteczne pasy kulturystyczne

To właśnie pas do ćwiczeń utrzymuje wszystko w ryzach. Ma on zapobiegać wszelkim kontuzjom, a wszystko za sprawą zwiększonego ciśnienia tłoczni brzusznej. Sam odcinek lędźwiowy jest dużo stabilniejszy, dzięki czemu dużo prościej wykonuje się pewne ćwiczenia, jak martwy ciąg czy przysiady. Z tego też powodu warto się wspomagać pasem. Trzeba to jednak robić z głową, bo bezmyślne zakładanie pasa, może wywołać więcej szkód niż pożytku.

Wszystko dlatego, że pas zapewnia stabilizację mięśni - sztuczną stabilizację. Przez to mięśnie nie angażują się do pracy, a to prowadzi do poważnego osłabienia, które może wywołać kontuzje - naprawdę poważne, bo dotyczące samego kręgosłupa. Częstymi objawami są także skręcenia stawu skokowego. To nie tylko bolesna, ale też długoterminowa kontuzja, przed którą łatwo się obronić. Wystarczy zaznajomić się z tematem i unikać błędów, które są absolutnymi podstawami.

Z tego też powodu sportowcy często zadają sobie pytanie, czy warto sięgać po pas na siłownię. Cóż, pewnie domyślasz się, że odpowiedź może być tak naprawdę tylko jedna. Wszystko zależy od tego, jak korzystasz ze swojego pasa i w którym momencie swojego treningu po niego sięgasz. Jeśli zdajesz sobie sprawę, jakie to ważne i wiesz, jak to pogodzić - pasy zawsze będą istotnym elementem Twojego pobytu na siłowni. Przyjęło się mówić, że pas do ćwiczeń zakłada się dopiero przy pracy z naprawdę dużymi ciężarami - to mniej więcej 80% Twojego górnego limitu. Przy mniejszych obciążeniach natomiast, pas powinien pozostać na wieszaku.

Ćwiczenia, przy których warto sięgnąć po pas kulturystyczny

Trzeba uświadomić sobie, że pas ma zwiększać możliwości i pomagać w łamaniu kolejnych barier oraz limitów - dlatego też powinno się z niego korzystać tylko i wyłącznie w momencie, kiedy ciężary zbliżają się do Twojego maksimum. Pierwszym treningiem, którego dotyczy ta reguła, jest oczywiście martwy ciąg. Należy jednak zaznaczyć, że pas będzie potrzebny także przy wyciskaniu sztangi czy podczas przysiadów (najlepiej robionych na maszynie Smitha). Jednak nawet wtedy trzeba pamiętać o własnym bezpieczeństwie.

Dlatego też po każdej serii z pasem, warto go na moment rozluźnić lub zdjąć. Nie ma sensu korzystać z niego podczas całego treningu - jak już powiedzieliśmy, po pas sięgniesz tylko w kluczowych momentach. Jeśli będziesz się tego trzymał, Twój trening zyska na jakości, a bicie kolejnych rekordów stanie się tylko i wyłącznie kwestią czasu. Proste, prawda? To absolutne podstawy, dlatego też chcemy, żeby stały się dla Ciebie naturalne i oczywiste. Dzięki temu nasze pasy zawsze zdadzą egzamin i będą dla Ciebie satysfakcjonującym zakupem, który się sprawdza.

Pasy kulturystyczne dla wymagających sportowców

Warto tutaj powiedzieć, że nasze pasy to produkty renomowanych i uznanych marek. Perfekcyjnie wykonany i zaprojektowany pas urozmaici sesje treningowe, fitness i najważniejsze z aktywności siłowych. Podnoszenie sporych ciężarów nie wpłynie na kręgosłup i nie będzie powodem dla urazów mięśni. To korzyści, których po prostu nie da się zlekceważyć lub zastąpić czymś innym. Jeśli jesteś gotowy do treningów, które zaprowadzą Cię na zupełnie nowy poziom, to nigdy nie powinieneś lekceważyć pasa kulturystycznego.

Tak samo nie powinieneś lekceważyć trenowania mięśni brzucha. Dzięki temu samo korzystanie z pasa nie będzie wpływało na osłabienie mięśni stabilizującym. Nawet jeśli już trenujesz mięśnie brzucha, to zaczynając korzystać z pasa, powinieneś zwiększyć częstotliwość lub intensywność treningów tej partii. Jeśli nie zrobisz tego, korzystanie z pasów może na dłuższą metę okazać się szkodliwe. Kiedy w grę wchodzi kręgosłup, nie ma miejsca na żarty, niedopatrzenia czy kompromisy. Do ćwiczeń należy podejść z chłodną głową, odpowiednio się do tego przygotowując. W ten sposób kolejne rekordy staną się kwestią czasu, a każda część Twojego ciała będzie Ci przypominać o tym, że każda chwila spędzona na siłowni, przynosi oczekiwane rezultaty.