Buty Zapaśnicze

Buty zapaśnicze - wyposażenie do sztuki walki

Sztuki walki to sposoby walki, których celem jest nie tylko poprawa formy fizycznej, ale także rozwój osobowościowo-duchowy. W potocznej świadomości określenie ,,sztuki walki'' odnosi się do jednolitej grupy dyscyplin, w których główną rolą jest nauka wyprowadzania ciosów w celu pokonania przeciwnika lub skutecznej obrony przed nim. W sztukach walki nie chodzi o pokazywanie swojej siły, ale o mądre wykorzystanie jej, tzn. w sposób nieagresywny i niezaczepny. Aby dobrze się przygotować do nich, należy zainwestować w dobrze dobrane obuwie zapaśnicze.

Buty zapaśnicze to rodzaj obuwia sportowego, który używa się podczas zmagań zapaśniczych. Obuwie zapaśnicze różni się tym, od typowego obuwia sportowego, że jest lżejsze. Kształt butów zapaśniczych opływa stopy, podobnie jak skarpeta. Dzięki tym parametrom, trenując zapasy, zauważysz elastyczność i mobilność na macie. Obuwie chroni kostki, palce i paznokcie. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju obuwie nie chroni przed wstrząsami.

Każdy wie, że zapasy to dyscyplina, w której ważna jest praca rąk, ale też całego ciała. Istotną rolę odgrywa praca nóg. Dobierając właściwe obuwie zapaśnicze, poczujesz mobilność i precyzyjną pracę nóg. Dają one komfort i poczucie jedności z podłoże.

Buty do zapasów – najlepsze wybory tylko w Warhouse!

Buty zapaśnicze zapewniają wszystko, czego potrzebują wszyscy zapaśnicy: wygoda, przyczepność, niewielka waga. Gumowa podeszwa oraz świetne dopasowanie do stopy zapewniają przyczepność na najwyższym poziomie. Charakteryzuje je również niezwykła lekkość, a jednocześnie wytrzymałość z przeznaczeniem do treningu sportów parterowych, np. zapasów.

W ofercie naszego sklepu możemy zaproponować modele przeznaczone do stójkowych sportów walki, jak i do parterowych, modele różnią się od siebie wysokością profilu. Obuwie do walk bokserskich profil jest wyższy w celu usztywnienia kostki. Wersja zapaśnicza, dzięki obniżonemu profilowi, zapewnia większą swobodę ruchów w parterze.

Specyfiką, jaką charakteryzują się buty do zapasów, jest to, że po kilku treningach rozchodzą się na boki, dlatego wybierając je w sklepie, należy dopasować idealnie do stopy. Najlepiej podczas przymiarek, aby stopa nie miała tzw. ,,luzu''. Dobierając buty zapaśnicze, należy kierować się tym, żeby długość wkładki była zbliżona do długości stopy.

Sam fason obuwia nie będzie sprawdzał się, jeśli będą wykonane z nieodpowiedniego materiału. Niezwykle ważne jest, aby tkanina, z którego będą wykonane, była odpowiednio wytrzymała. Intensywne ruchy sprawiają, że materiały są wystawiane na próbę. Niewygodne jest ćwiczenie w uszkodzonych butach, a istotne jest, żeby wyglądały estetycznie i dawały komfort.

Obuwie do zapasów – sprawdź ofertę na WarHouse

Zastanawiasz się jak dopasować buty zapaśnicze do swojej stopy? Przede wszystkim, tak jak wszystkie inne buty, należy dobrze zmierzyć długość swojej stopy. W zależności od firmy rozmiary mogą się różnić. Dlatego ważne jest, aby znać swoją długość stóp, aby móc kierować się nią podczas wyboru butów zapaśniczych. Rozmiar ma bardzo ważne znaczenie. Wybierając zbyt małe buty, można czuć dyskomfort, powodując otarcia. Można również nabawić się odcisków, co spowoduje niechęć do kolejnych treningów i ćwiczeń. Za duże buty zapaśnicze również mają wpływ na jakość uprawiania sportu. W zbyt dużym obuwiu stopa będzie przesuwać się i nie będzie stabilna podczas walk.

W ostatnim czasie buty do zapasów coraz częściej wybierają również osoby, które trenują boks. Trzymają się one podłoża, staw skokowy ma odpowiednią stabilizację. A co najważniejsze są lekkie i wygodne.

Buty zapaśnicze cechuje to, że są bez jakichkolwiek metalowych elementów oraz we właściwy sposób usztywniają staw skokowy. Jeśli posiadają sznurówki, warto, aby były zabezpieczone odpowiednio przed rozwiązaniem (z powodu rozwiązanej sznurówki, w zapasach można stracić punkt). Niektóre modele ze sznurówkami posiadają dodatkowo rzep oraz zapięcie na zamek błyskawiczny, aby ochronić obuwie przed rozsznurowaniem. Warto zwrócić uwagę czy podeszwa jest dodatkowo szyta. Będąc zawodnikiem zapasów, ważna jest świadomość, że buty zużywają się dość szybko, a dzięki powyższym wskazówkom można przedłużyć ich używanie.

Buty zapaśnicze, a buty bokserskie – cechy charakterystyczne

Buty do zapasów są nieodłącznym elementem każdego zawodnika. Zbudowane są w taki sposób, aby jak najlepiej osłaniać i trzymać stopę. Podeszwa natomiast powinna wychodzić lekko poza cholewę i okalała ze względu na lepszą przyczepność w walce. Charakterystyczną cechą, jaką posiadają buty do zapasów, jest to, że podeszwa podzielona jest na dwie części: część pod piętą, a druga pod śródstopiem. Dzięki temu, osoby trenujące, mają zapewnioną odpowiednią giętkość w bucie, a dodatkowo stopa nie odczuwa zmęczenia, co w efekcie ułatwia pracę śródstopia. Takie cechy charakterystyczne są również ważne w butach do boksu. Obawiasz się, że przydarzy Ci się skręcenie? Możesz mieć pewność, że usztywniony zapiętek dobrze stabilizuje stopę i ogranicza ryzyko skręcenia. 

Powyższe cechy sprawiają, że obuwie zwane potocznie ,,zapaśniczkami'' swoje zastosowanie mają również w dyscyplinie, jaką jest boks, a także w innych sportach. Osoby, których problemem jest staw skokowy i boją się o ryzyko, jakim jest skręcenie, powinny zaopatrzyć się w buty typowo bokserskie, ponieważ są one z wyższą cholewą. Krótka cholewa nie jest jednak wadą. Ma ona swoje zastosowanie w takich sportach, gdzie staw skokowy powinien być jak najbardziej sprężysty.

Dbanie o buty do zapasów – najlepsze metody na ich pielęgnację

Wybierając różne akcesoria do uprawiania sportów, niezbędne jest zainwestowanie w dobre jakościowo buty, co wiąże się ze sporym wydatkiem. Aby można było korzystać z nich dłużej, warto  trzymać się kilku zasad. Obuwie zapaśnicze powinno być użytkowane tylko podczas treningów. Podeszwa ma bardzo cienką warstwę i może nie wytrzymać zbyt długo. Czyszczenie butów zapaśniczych zaleca się robić w letniej wodzie, dodając proszek lub mydło, pranie w pralce nie jest polecane. Obuwie tego typu nie lubi wilgoci. Jeśli zdarzy się, że po treningu zapomnisz wyciągnąć je, to może się okazać, że nieprzyjemnie pachną i zadomowiły się w nim grzyby. Dobrym sposobem na pozbycie się ich będzie wsypanie sody oczyszczonej. Aby zapobiec wchłanianiu się wilgoci i uniknąć brzydkiego zapachu, można zainwestować i włożyć do butów wkładki z aktywnym węglem.