Pasy BJJ

Pasy BJJ, czyli jak określić poziom zaawansowania!

Podróż z jiu jitsu może być niezwykle ekscytująca. Wszyscy zainteresowani sztukami walki, na pewno słyszeli o brazylijskim jiu jitsu. Czym się charakteryzuje ten styl walki? Warto zaznaczyć, że wywodzi się on z Japonii, skąd pozostałe kultury sporo czerpały, aby dostosować ten styl walki do swoich preferencji oraz wymagań danego kraju. Dyscyplina ta wymaga nie tylko dużej sprawności fizycznej, ale i umiejętności wykorzystania własnych atutów, cierpliwości oraz spokoju - dzięki temu jej uczniowie mogą pokonać bez żadnego problemu dużo większych i silniejszych przeciwników. Nad pieczą sportu stoi IBJJF - Międzynarodowa Federacja Brazylijskiego Jiu-jitsu.

Również w tej sztuce walki istnieje system podziału na pasy, a ich kolory oznaczają rangę zaawansowania oraz stopień opanowania umiejętności danego użytkownika. Pasy w brazylijskim jiu jitsu są także tradycyjnie od białego do czarnego. Biały pas oznacza osobę, która jest odkrywcą i dopiero uczy się koncentracji, więc jest na najniższym poziomie - nowicjuszem. Czarny kolor pasów odwrotnie - oznacza mistrza, który zgłębił tajniki sztuk walki. Jednakże wielu mistrzów utrzymuje, że zdobycie rangi mistrza to dopiero początek nauki. Czyżby prawdziwy mistrz był wiecznym uczniem? Jak widzisz, pasy bjj i ich kolory nie są tylko na pokaz - to system, który trwa od lat!

Wszystko zależy od nas, jaki zdobędziemy pas, jednakże nie ma ogólnych kryteriów. Pasy bjj nie są jednak jedyną oznaką opanowania umiejętności. Wiele szkół korzysta również z systemu belek, aby nagradzać nimi zawodników w drodze do zdobycia pasów - wszystko to dlatego, aby zachęcić ich do intensywniejszej pracy i nagrodzić za dotychczasowe starania podczas treningu sztuk walki. Ciężka praca z pewnością zostanie nagrodzona pasem, a zdobyty kolor da dużo satysfakcji!

Pasy w BJJ - ODRZUCENIE TRADYCJI ORAZ AGRESYWNY STYL WALKI

Wspomniano, że brazylijskie jiu jitsu czerpało na początku z japońskiej formy. Obecnie, wykształcili oni swoją własną tradycję - odrzucili niektóre japońskie cechy i wprowadzili na przykład naszywki z symbolami narodowymi Brazylii, a także używanie tatuaży będących wyrazem specyficznej religijności Brazylijczyków. Ich trening sztuk walki często skutkuje tym, że zawsze wiedzą jak zdobyć szybką przewagę nad przeciwnikiem. Sam ich system walki opiera się na agresywniejszym stylu. Taki system z pewnością spodoba się osobom, które chcą zerwać z tradycyjnym jiu jitsu. Stopień trudności w bjj może wydawać się łatwy - skoro jest agresywny - ale to wieloletni trening, a samo zdobycie pasa nie należy do zadań łatwych. Udowadnia to także fakt, że niektóre techniki z bjj stosują amerykańscy żołnierze specjalni. Jak widzisz, brazylijskie jiu jitsu cechuje się zupełnie innymi zasadami!

Brazylijskie jiu jitsu również odrzuciło zasadę co do czarnego pasa. Ostateczną formą nagrody jest zdobycie czerwonego pasa. Ten pas jest zarezerwowany dla tych, których "wpływ i sława przenoszą ich na szczyt sztuki” Często czerwony pas oznacza kategorie "arcymistrz", czyli mistrzowski poziom zaawansowania, wyróżniający się od innych mistrzów. Jest to zdecydowanie najwyższe wyróżnienie, a otrzymanie czerwonego pasa 9 stopnia to najwyższe odznaczenie dla żyjących, ponieważ istnieje 10 stopień, jednakże zdobycie tego stopnia pasa nie jest możliwe dla żyjących. Czarny pas zdecydowanie jest niższy rangą. Jak widzisz, wartość pasów ma tutaj ogromne znaczenie!

Poszczególne kolory pasów - poznaj je!

W brazylijskim jiu jitsu kolory pasów nie są tylko dekoracją – one wyraźnie wskazują poziom zaawansowania uczniów. Od białego, znanego jako pas rozwoju, gdzie zawodnik uczy się podstaw i adaptuje do swoich preferencji, aż do czarnego – pas mistrzostwa, symbolizującego głęboką wiedzę i doświadczenie w sztuce walki. W tej drodze każdy pas ma swoje unikalne znaczenie i wpływa na jego lepszego funkcjonowania w treningu i zawodach. Poznaj kolory pasów w brazylijskim jiu jitsu i zrozum, jak każdy kolor odzwierciedla etapy nauki i osiągnięcia, przybliżając praktykujących do mistrzostwa. Co oznaczają poszczególne kolory pasów? 

  1. Biały pas – To początkowy poziom w BJJ, przeznaczony dla nowicjuszy. Osoby z białym pasem uczą się podstawowych technik, pozycji i zasad BJJ. Ten pas symbolizuje początek podróży w jiu-jitsu.
  2. Niebieski pas – Drugi poziom w hierarchii BJJ, niebieski pas jest przyznawany osobom, które wykazały się zrozumieniem podstawowych technik i zaczynają rozwijać swoje umiejętności taktyczne. Niebieski pas oznacza zdolność do stosowania technik w kontrolowanych warunkach walki.
  3. Fioletowy pas – Fioletowe pasy to zaawansowani studenci, którzy głębiej zrozumieli techniki i zaczynają rozwijać własny styl walki. Fioletowy pas często oznacza, że osoba może zacząć uczyć innych podstaw BJJ.
  4. Brązowy pas – Ten kolor pasu jest przyznawany zaawansowanym praktykom, którzy doskonale opanowali techniki i są bliscy osiągnięcia poziomu mistrzowskiego. Brązowe pasy są zazwyczaj bardzo skuteczni w zastosowaniu BJJ w realnych scenariuszach walki.
  5. Czarny pas – Symbolizuje wysoki poziom mistrzostwa w BJJ. Czarny pas jest przyznawany tym, którzy osiągnęli ekspertyzę w wielu aspektach sztuki, zarówno w technice, taktyce, jak i nauczaniu. Czarny pas w BJJ to duże osiągnięcie, które wymaga wielu lat praktyki i poświęcenia.

ZDECYDOWANIE WARTO ZAINTERESOWAĆ SIĘ TYM SPORTEM

Jak wiadomo, sport to zdrowie, a nie ominęło to nawet brazylijskiego jiu jitsu. Duża ilość sportów wystawia nas na dużą dawkę emocji, jednakże najważniejszą cechą jest to, że stopnie opanowania walki silnie oddziaływują na nasz charakter. Żeby odczuć duże zmiany, wcale nie jest potrzebny czarny pas! System ich treningów oraz samo brazylijskie jiu jitsu to ciągła dawka adrenaliny - czyni nas to nie tylko silniejszym, ale i czujemy się lepiej psychicznie, a dzięki temu częściej wyciągamy wnioski. Po zdobyciu odpowiednich dla nas pasów ich kolor sprawia, że jesteśmy pewni siebie oraz czujemy, jakie stopnie zaawansowania nas charakteryzują. Wśród innych sportów nie znajdziemy z całą pewnością aż tyle emocji, nawet podczas treningu!

POLAK WŚRÓD CZOŁOWYCH SPORTOWCÓW

Warto zaznaczyć, że wśród rozgrywek IBJJF zdecydowanie wyróżniał się nasz rodak - Mariusz Linke. Jest to kolejny powód, który przemawia za tym, aby zacząć interesować się sportem, jakim jest brazylijskie jiu jitsu.